هدیه تبلیغاتی در مقابل هدیه سازمانی

در این مقاله قصد داریم مقایسه ای بین هدیه تبلیغاتی در مقابل هدیه سازمانی بکنیم. در مرحله اوا بهتره اشاره کنیم هردو ابزاری برای بازاریابی و یکی از خلاقانه ترین راهکارها با توجه به محدودیت بودجه هستند.

هدف هدایای سازمانی

در گذشته، فقط شرکت‌های بزرگ و موفق هدایای سازمانی ارائه می‌دادند. اما ایده‌ی استفاده از هدایای سازمانی،‌ خیلی زود به کسب و کارهای کوچک‌تر نیز سرایت کرد و بسیاری از صاحبان کسب و کار متوجه اثرگذاری این روش شدند. به طور کلی، مشاغل به اصل تقویت روابط کاری پی‌برده‌اند، حفظ و ارتقای‌ روابطی که برای یک کسب و کار بسیار ارزشمند است؛ خواه رابطه با مشتری باشد یا کارمند، یا تأمین‌کننده. در هر حال از هدایای سازمانی می‌توان برای تقویت چنین روابطی استفاده کرد.

  • هدف از هدایای سازمانی،‌ قدردانی کردن و سپاسگزاری از همه افرادی است که در ارتباط با کسب و کار شما هستند و این کار باعث افزایش اعتبار برند شما می‌شود، چون نشان می‌دهد رابطه با انسان‌هایی که چرخ کسب و کار شما را می‌گردانند چقدر برایتان با اهمیت است.
  • بازار هدفِ هدیه سازمانی با هدیه تبلیغاتی تفاوت دارد. در واقع هدیه سازمانی، از برندینگِ هدایا برای افزایش آگاهی از برند استفاده می‌کند و افرادی که ممکن است از طریق دیدن لوگو و اطلاعات روی هدیه با شرکت شما تماس بگیرند، ‌ویژگی‌هایی مشابه افراد دریافت کننده هدیه دارند.

به همین دلیل است که هدایای سازمانی باید ارزشمند و با کیفیت باشند. استفاده از هدایای سازمانی ارزان اصلا موثر نیست. هدایای سازمانی در بهبود روحیه کارکنان و افزایش علاقه و انگیزه آن‌ها به سازمانی که در آن فعالیت می‌کنند، تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

هدف هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی تمایل به جذب مخاطبان بیشتری دارد و گروه هدف آن‌، مصرف کنندگان و مشتریان محصولات است.

  • ارائه هدیه تبلیغاتی برای افزایش وفاداری مشتری و آگاهی از برند است. اکثر شرکت‌ها از هدایای تبلیغاتی به عنوان راهی برای آگاهی بیشتر مصرف کنندگان از اهداف شرکت و حوزه فعالیت آن استفاده می‌کنند، با این هدف که مشتریان خود را افزایش دهند. البته شرکت‌هایی هم وجود دارند که از هدیه تبلیغاتی برای بازاریابی محصول یا خدمات خاص خود استفاده می‌کنند.
  • اقلام تبلیغاتی این قابلیت را دارند که مثل تبلیغاتِ دائمی عمل کنند. به همین دلیل است که انتخاب و خرید هدیه تبلیغاتی باید بسیار دقیق و آگاهانه باشد. هدایای تبلیغاتی اغلب در تیراژ بالا خریداری می‌شوند زیرا خرید عمده‌ی آن‌ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.
  • هدیه تبلیغاتی باید انقدر کاربردی باشد که افراد بتوانند روزانه از آن استفاده کنند. وقتی هدایای تبلیغاتی در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرد، شانس بیشتری برای ثبت برند در ذهن مخاطبان وجود دارد. به همین دلیل است که هدایای اداری گزینه بسیار محبوبی هستند، چون علاوه بر مقرون به صرفه بودن،‌ هر روز حداقل ۸ ساعت در معرض دید مخاطب هستند.
۵ تفاوت عمده هدیه تبلیغاتی با هدیه سازمانی

هدایای تبلیغاتی و سازمانی هردو در جهت بهبود بازیابی استفاده میشوند؛ اما در خلاف جهت هم حرکت میکنند.
یکی برای تشکر از کارمندان و یا مشتریان وفادار و دیگری برای جذب مشتری جدید استفاده میشود.

زمان تهیه هدایای برای هدیه تبلیغاتی زمان مشخصی وجود ندارند و با توجه به بودجه  مشخص میشود  اما در مجموع تعداد از هدایای سازمانی باید زیاد ترباشد.
اما هدایای سازمانی با توجه به ایام خاص مانند شب یلدا، نوروز و یا افتتاحیه تعداد محدود نیاز است.

قیمت هدایا
هدایای سازمانی گران‌تر از هدایای تبلیغاتی است. هزینه هدایای تبلیغاتیِ مناسب و با کیفیت، معمولا در محدوده‌ی ۲۰ هزار تا ۲۰۰هزار تومان است؛ در حالی که قیمت هدیه‌های سازمانی، معمولا ۲ تا ۳ برابر است، چون همانطور که قبلا اشاره کردیم هدایای سازمانی باید بسیار ارزشمند و با کیفیت باشند. بنابراین هزینه‌های هدایای تبلیغاتی و هدایای سازمانی تفاوت زیادی دارد.
به همین دلیل است که باید در انتخاب افرادی که هدایای سازمانی دریافت می‌کنند دقت کنید. ممکن است بخواهید لیست خود را به چند مشتری یا همکار برتر محدود کنید.

هدف هدایا

هدف اصلی هدایای تبلیغاتی نمایش برند و شناخته شدن توسط مخاطبان هدف است.
هدیه تبلیغاتی با هدف اینکه مورد توجه و استفاده قرار گیرد توزیع می‌شود
.
از طرف دیگر، هدایای سازمانی شخصی سازی شده‌اند و به عنوان راهی برای تشکر از مشتریان فعلی اهدا می شوند،

برای این که راه ارتباطی جدیدی با مشتری ایجاد شود. در واقع هدایای سازمانی به عنوان ابزار ارتباطی عمل می‌کنند و هدایای تبلیغاتی به عنوان ابزار فروش هستند.

دریافت کنندگان هدیه تبلیغاتی و سازمانی
هدایای تبلیغاتی به هر کسی ارائه نمی‌شود بلکه گروه هدف باید کاملا مشخص شده باشد. شما باید به مخاطبان هدف خود فکر کنید و افرادی را انتخاب کنید که مشتری بالقوه شما باشند.

اما هدایای سازمانی، به افرادی اهدا می‌شود که در حال حاضر مشتری شما هستند. همچنین هدایای سازمانی را می‌توانید به فروشندگان و کارمندان نیز هدیه دهید تا از سخت‌کوشی و همراهی آ‌ن‌ها در طول مسیر فعالیتتان، قدردانی و تشکر کنید.

مفید بودن هدایا
شما باید از کاربردی و مفید بودن هدایای تبلیغاتی‌ مطمئن شوید. این بهترین روش برای بهره بردن از تاثیرات هدیه تبلیغاتی بر مخاطب است. از جمله هدایای تبلیغاتی مفید می‌توان به هدایای تبلیغاتی اداری، هدایای تبلیغاتی رومیزی، هدایای تبلیغاتی مدیریتی و تقویم‌های خلاقانه اشاره کرد. این‌ها نمونه‌های خوبی از هدایای تبلیغاتی مفید و کاربردی است.

حالا که تفاوت هدایای سازمانی با هدایای تبلیغاتی را به طور کامل بررسی کردیم، راحت‌تر می‌توانید هدیه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما و در راستای رسیدن به اهدافتان باشد.

 

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست