برش دستگاه های سی ان سی

برش دستگاه های سی ان سی ( cnc) چیست وچه کار بردی دارد؟
برای بهتر و دقیق تر زدن برش روی فلز ویا چوب به ذخامتهای متفاوت بهترین روش استفاده از دستگاهای جدید که با تکنولوزی برش برنامه ریزی شده اند اولین قدم است . مدتهاست که روش ها و تکنولوزی های متفاوت در صنعت برای برش فلزات در حال ظهور است. با امدن تکنولوزی های جدید روش های رایج قدیم به مرور از چرخ خارج شده و ودستگاهای جدید جایگزین می شود. دستگاهای cnc کاملا دقیق که به وسیله لیزر به صورت تخصصی وحرفه ای برای تولید وبرش فلزات می باشند.

دستگاهای  برش لیزر توانایی برش انواع فلزات والیازهارا با سرعت ودقت ودینامیک بالا فراهم می کنند.

برش با لیزر

پروسه لیزر روش دقیقی برای برش فلزات از رنج ۱۰میلیمتر تا ۲۵ ملیمتر مزیت لیزر دقت و کیفیت بالای سطح برش ولبه های برش در ضخامت های کم است .
برش لیزر فولاد ها روش سریعی نیست چون بر اساس سوزاندن سطح فلز با توان تابشی لیزر و استفاده از گاز اکسیزن برای برش است. مزیت دیگر لیزر سادگی کار کرد با دستگاه است که امکان برش اتو ماتیک بدون دخالت وحتی اپراتوری را فراهم می کند.  بعلت متفاوت بودن ضریب جذب فلزات مختلف امکان برشکاری تمام فلزات با یک نوع لیزر وجود ندارد .

لیزر گاز کربن با طول موج بلند برای برش فولاد مناسب است ولی برای فلزات رنگی وحتی فولاد های گالوانیزه مناسب نیست وباید لیزر فایبر استفاده کرد. بررسی تخصصی برش سی ان سی (CNC) لیزر  عملکرد دستگاه های برش به این صورت است که ابتدا اشعه لیزر ی از هد دستگاه بروی جسمی که قصد برش یا حکاکی تن را داریدتایید می شود وسپس این پرتو لیزری با توجه به میزان قدرتی که برای ان تعریف شده است قسمت مورد نظر را برش می دهید در پایان هم قسمتهای برش خورده با گاز فشار بالا از روی جسم برداشته شده تا سطح صاف وصیغلی قطعه اصلی باقی بماند.

هر دستگاه سی ان سی هدهای برش جزو اصلی ترین قطعات دستگاه محسوب می شود که برای کیفیت ودقت محصول تاثیر مستقیم می گذارد که این هدها دستگاه های لیزر معمولا از لنز /اینه و نازل باریکه اشعه ی لیزر پساز دریافت انرزی از سورس با عبور از انز لیزر در نهایت از نازل این قطعه خارج می شود وبرای متریال قرار می گیرد.

یکی از نکات پر اهمیت که در این قطعه باید مورد توجهد قرار گیرد .این است که با یک پرتو لیزر باید دقیقا از وسط نازل هد خارج شود تا ریزترین ودقیق ترین اثر گذاری را روی متریال در حال برش داشته باشیم. در محل خروجی اشعه ی لیزر نازل قرار دارد که پرتو پس از عبور از لنز از ان قطعه خارج شده وبر روی قطعه ی مورد نظر اعمال می شود وکیفیت ودقت برش از این قطعه می باشد.

اجزای دستگاه های سی ان سی 

ماشینهای سی ان سی C NCتشکیل شده از:

  • لنز
  •  مجرای لنز
  • جریان گاز
  •  مواد مذاب
  • خطوط برش
  •  سطوح برش
  •  نازل
  • مسیر برش

در خود دستگاه سی ان سی c nc باید به موارد زیر هم دقت کرد ۱ – ارتفاع خالی   ۲ -ارتفاع پانچ ۳ – ارتغاع برشکاری   ۴ -ضخامت برش تشکیل شده  باشد.

موقعیت قرار دادن شی در دستگاه

در فرایند برش لیزر موقعیت قرار دادن شی تاثیر زیادی در کیفیت سطح برش می گذارد . فلزات مختلف در در قرار دادن دنیازهای متفاوتی دارند .به عنوان مثال :هنگام برش فولاد کربن تمرکز روی سطح بالای صفحه فلز است وهنگام برش فولاد ضد زنگ لیزر روی حدود ۲را ضخامت صفحه است.  هنگام برش الیاز الومینیوم موقعیت نزدیک به سطح پایین صفحه است وغیره….   در طی فرایند برش به دلیل سطحوح ناهموار فلزات موقعیت لیزر تغییر خواهد کرد بنابراین به کیفیت برش تاثیر گذارد به خاطر همین منظور وغلبه شدن بر این مشکل سنسور خازنی با حساسیت بالارا بر روی هد دستگاه برش قرار میگیردتا در زمان عملیات برش باز خورد اطلاعات فاصله بین نازل و پنل به سیستم c nc را متوجه شوند .

قدرت وتوان وسرعت دستگاههای c n c قدرت لیزر تاثیر زیادی در ضخامت برش /سرعت برش /عرض برش وکیفیت برش دارد . هر چه به طور کلی قدرت لیزر بزرگتر باشد صفحه برش ضخیمتر وسرعت برش سریع تر است . برای ضخامت خاص وسرعت برش دامنه ی خاصی از توان لیزر وجود دارد . زبری سطح برش کمترین تاثیر را در این محدوده دارد. در هنگام انحراف از محدود بهینه توان زبری سطح قطعه کار افزایش می یابد در زمان پردازش کاهش وهزینه افزایش می یابد .

رابطه سرعت وقدرت در دستگاه C N Cافزایش یا کاهش قدرت لیزر و فشار گاز کمکی مشخص باشد سرعت برش وعرض شکافرابطه معکوس غیر خطی را حفظ می کند .وبا افزایش سرعت برش عرض شکاف کاهش می یابد. وبا کاهش سرعت عرض شکاف افزایش می یابد.

در پایان دستگاهای C NC یا بهتر بگویم سیستم C N Cبه طور خود کار قدرت برش را با توجه به سرعت برش تنظیم می کنند.

نحوه سفارش هدیه اداری بصورت آنلاین

فرم ثبت سفارش

کاربران عزیز میتوانید سفارش خود را از طریق فرم سفارش ثبت نمایید. همچنین میتوانید برای پیگیری سفارشات خود با شماره های زیر تماس بگیرید.
۰۹۳۵۲۱۲۲۲۹۵        ۰۲۱۴۴۲۸۵۲۳۸

نمونه کارهای مارا میتوانید در شبکه اجتماعی اینستاگرام ما نیز دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست